Rozhovor na Srdci blogu Můj obchůdek na Fleru

Prosinec 2015

Takový byl Ježíšek a konec roku :-)

31. prosince 2015 v 19:02 | Helena |  Něco o mě a tak různě..
Tak jme se těšili, tolik příprav a očekávání a už je to pryč, zase všechno uteklo strašně rychle. Ovšem letošní Vánoce byly pro nás s Martinem vyjímečné, poprvé jsme u stromečku byli jako pravá rodina.
Štědrý den začal velmi pohodově, Elinku měl na starosti tatínek (netřeba komentáře), posnídali jsme vánočku, kterou jsem dělala sama a fotili jsme se u stromečku.


Elinka večeřela jako první, pak si schrupla, takže jsme s Martinem měli čas užít si naši večeři. :-) Tradičně se u nás podává rybí polévka, kapr a bramborový salát.


Sotva jsme dojedli, Ježíšek zazvonil na zvoneček. Pod stromečkem jsme našli krásné dárky.


Nejdřív "rozbalovala" Ela. Jako správná parádnice dostala tenisky, ponožky s volánky, zimní bundu, knížku do vany a nejvíc kulila oči na mluvícího psa. Až jsem se bála, že nebude moct z těch novinek usnout. :-D


A samozřejmě svoje dárky měla pod stromečkem i Bublinka. Dostala nový tunel, kterým teď pořád probíhá, kmen na hryzání (je do něj teď pořád zakouslá) a plyšovou myš z Ikea (dřív měla bílou a tak ji dorasovala, že už nění poznat co to bylo), no a spoustu kokinek.
Moc pěkné dárky nadělil Ježíšek i mně a Martinovi. Bylo to krásné, idylické a pro mě tak dojemné, že jsem chvílema měla pěkně zamlžené oči.
Druhý den jsme navštívili moje rodiče.


A na Štěpána jsme se vydali za Ježíškem do Trenčína, kde na Elu čekali kromě babičky a dědečka i prababičky a pradědeček. :-) Všude na nás a hlavně Elu čekal bohatý Ježíšek.


Pár dnů jsme strávili v Trenčíně a pak se na jednu noc přesunuli do Trojanovic.


Teď už jsme doma, chlebíčky nachystané, chladíme šampus a hlavně Mavrodaphne, které jsme si jednou dovezli z Řecka a schovávali jsme si ho na nějakou velkou příležitost. Chutná podobně jako "portské". Sedneme si k televizi, budeme rekapitulovat uplynulý rok, který byl pro nás opravdu nádherný, já se budu strachovat, aby se nám v noci nevzbudila Ela a o půlnoci vkročíme do nového roku pravou nohou.


Vám všem přeji úspěšný vstup do roku 2016, hodně zdraví, lásky, štěstí, spokojenosti a neustálého úsměvu na tváři. Na zdraví! :-)


Vánoční přání

23. prosince 2015 v 13:24 | Helena |  Něco o mě a tak různě..
Všem návštěvníkům mého blogu přeji krásné svátky plné pohody a do nového roku hlavně zdraví!


Čtvrtý adventní víkend

21. prosince 2015 v 17:11 | Helena |  Něco o mě a tak různě..
Už jsem psala, že poslední adventní víkend jsme doma jen holky. Já, Ela a naše Bublinka. Taťka nám odjel na pár dní na lyže a provokuje nás fotkama ze sjezdovky. Modrá obloha, sluníčko a sníh a k tomu se nezapomene pokaždé zeptat jak je u nás. :-D
Včera večer jsem uložila Elinku, zapálila poslední svíčku na svícnu, pustila si Pyšnou princeznu a dodělávala háčkovanou hračku pro neteřinku . Miluju staré pohádky, máme je snad všechny na DVD.


Ještě mě tak napadá, že jsem loni nebo předloni zkoušela malovat na sklo a nikdy jsem vám neukázala výsledek. Použila jsem skleničku od svíčky a slouží nám jako svícínek.


Dnes dopoledne jsem ještě zajela s Elinkou a mamkou do Brna. Vyzvedla jsem objednané dárky, dokoupila pár maličkostí, na náměstí jsme se zahřály u Turbomoštu a na cestu domů jsme si koupily trdelník.


Zítra už tu s námi bude i Martin, společně zabalíme dárky, pustíme si pohádky a budeme se těšit na naše první Vánoce s naším štěstím.



Ořechy, cukroví a perníčky

19. prosince 2015 v 22:27 | Helena |  Návody, recepty a dobré nápady
Loni i letos byla obrovská úroda ořechů. Jenže nevydrží věčně a je potřeba je nějak zpracovat, než do nich nalezou červíci. Jak naši, tak i já jsem se pustila do "maratonu" loupání loňských zásob. Taťka ořechy nejen nalouskal, ale obral je i o ty vrchní skořápky. Ulehlčil nám tím strašně moc práci. Tati, díky za úžasnou pomoc! :-)
Loupala jsem po chvílích, kdy Ela spala. Ale musím pochválit i Martina, který mně taky hodně pomohl. Na cukroví jsem toho moc nespotřebovala a místo v mražáku už nemáme. Mamka přišla s tím, že je zavaří. A já abych nezůstala pozadu, jsem se musela hned opičit.. :-) Zavařovací hrnec zatím nemám, ale na internetu jsem si našla zavařování v mikrovlnce. Podle diskusí mají všichni velmi dobrou zkušenost, takže jsem se do toho pustila.


Suché ořechy jsem dala do vysušených sklenic, v mikrovlnce ohřívala 2 min na plný výkon a pak rychle zavíčkovala a otočila dnem vzhůru. Takto údajně vydrží až 3 roky. Máme 15 sklenic.

Sice jsem už před týdnem říkala, že s pečením končím, ale dnes jsem ještě zapla troubu kvůli ořechovým šátečkům. Mamka je dělá každý rok a vždycky zmiznou nejdřív. Je to vážně dobrota, pekla jsem podle receptu, který mám od mamky.


14 dkg hl.mouky (dala jsem určitě víc, protože se mně těsto lepilo)
14 dkg másla
1 vejce
1 lžíce vody
Vypracované těsto necháme 30 min odpočnout. Pak rozválíme na tenký plát a vykrojíme cca 5cm čtverečky.

Náplň:
12 dkg ořechů
2 menší vejce
citronova kůra
12 dkg cukru

Hotový šáteček zdobíme ořechem namočeným v bílku. Pečeme na 180-190st. Mírně vychládlé obalujeme v cukru.


A konečně jsem namalovala perníčky.


Máme všechno nachystané a už se jen těšíme na Ježíška. :-)


Krásný večer vám všem. :-)


Sněhuláčci

18. prosince 2015 v 21:15 | Helena |  Návody, recepty a dobré nápady
Ani já neodolala a vyzkoušela jsem sněhuláka z ponožky. Měla jsem v plánu nějakého uháčkovat, ale nedostává se mně času, takže rychlovka v podobě ponožko sněhuláka mně přišla vhod. :-)
A tady je naše partička.


Krásný adventní víkend vám všem. Já ho tentokrát strávím jen s Elinkou a naší Bublinkou. Taťka nám zítra odjede na pár dní do Rakouska na lyže. Je jasný po kom mu bude největší smutno, takto jsem je zastihla dnes navečer. :-)




Náš třetí adventní víkend

14. prosince 2015 v 22:49 | Helena |  Něco o mě a tak různě..
Uf, to byl ale víkend. Začal úplně jinak, než jsme plánovali. Měl k nám totiž přijet až ze Slovinska Martinův kamarád s přítelkyní, ale onemocněl. Místo toho jsem tedy s Martinem zamířila na jejich firemní vánoční večírek a akce to byla vážně vydařená. Dokonce jsem si tam prvně v životě pochovala leguána. :-) Elu hlídala moje mamka a měli jsme "propustku" na dost dlouho. I když jsem si myslela, jak jsem to v pohodě a bez újmy zvládla, ranní bolest hlavy mně přesvědčila o opaku. :-) Elinka měla ale pro maminku pochopení, tak byla celé sobotní dopoledne ještě hodnější než obvykle. :-)
V neděli ráno jsme se znovu vydali na vánoční trhy do centra Brna. Bylo pěkné počasí a tentokrát jsem měla i foťák. Zastavili jsme se na Turbomošt, koupili si rolničky na stromeček, znovu zazvonili na zvoneček přání a výlet zakončili langošem. :-)



Na proházku jsme šli na podvečer i u nás, abych mohla u obecního úřadu vyfotit ozdobený strom a betlém, který je v naší obci už několikátý rok.


A večer, když jsem vám o tom všem chtěla napsat, nám přestal fungovat internet. Ale problém byl jen s notebookem. Martin s ním dokonce zajel za kamarádem z práce, ale ani on to nerozchodil a tak je teď náš noťas na opravě a problém je to prý dost vážný. Proto jsme nelenili a teď už píšu z úplně nového notebooku, který dnes můj Martin koupil. Normálně bych pár dnů bez počítače vydržela, ale používám ho i k práci (ano, jsem asi blázen a na mateřské už trochu pracuji).

Ani včera jsme ale nezapomněli rozsvítit třetí svíčku na našem svícnu. K němu nám už v obýváku svítil i vánoční stromeček, který jsem zdobila v týdnu. Napečeno už mám, jen namalovat perníčky, vše nazdobeno a dárky už taky téměř nakoupeny. Jsme připraveni a mooooc se těšíme na Ježíška.


Krásný předvánoční čas vám všem.. :-)

Háčkované stromečky

9. prosince 2015 v 10:43 | Helena |  Háčkování
Mám dojem, že háčkované stromečky jsou letos hit. :-) Vidím je na spoustě blogů, různě barevné a zdobené. Jeden hezčí než druhý. Zkusila jsem jich také pár uháčkovat. Ještě než jsem je uháčkovala, věděla jsem komu je rozdám. :-D Zelený si vybrala moje mamka, bílý Martinova mamka, další putoval do Grazu a také vezmeme k paní doktorce. Za týden jde Ela na půlroční prohlídku.


Návod na stromečky jsem dávala v předchozím článku "Zase ta kabelka, stromečky a sušenky"


Díky skořici i krásně voní. :-) Příští rok bych chtěla uháčkovat nějaké další a do nich dát ještě hřebíček.


Další věc ze seznamu hotová. :-)


Náš druhý adventní víkend

8. prosince 2015 v 7:56 | Helena |  Něco o mě a tak různě..
Článek jsem slibovala na včerejšek, ale měla jsem tak nabitý program, že se k němu dostávám až teď. Dopoledne mně čekalo běhání po úřadech, pak jsem si u našich vyzvedla ořechy, které mně hodnej taťka naťukal a doma jsem jich pár vyloupala, abych mohla zadělat těsto. Večer jsem dost dlouho pekla. Ale nebyla jsem na práci sama. Můj Martin vyloupal celou tašku ořechů, já kolem něj běhala s plechy cukroví a vždycky mu nějaký kousek šupla do pusy. :-)


Ela má 6 měsíců

6. prosince 2015 v 16:52 | Helena |  Něco o mě a tak různě..
Nemůžu tomu ani uvěřit, naše sluníčko má už půl roku. Už to není jenom miminko, které kam jsem položila, tam jsem ho i našla. Z Elinky je pěkný červivec. :-D Od půlky listopadu se obrací na bříško a v postýlce pěkně "cestuje".
Pořád ale platí, že je neuvěřitelně hodná a spí celou noc. A to má pestrý program. Začátkem listopadu vítání občánků, pak víkend v Trenčíně, další v Grazu... všechno ta naše malá cestovatelka zvládá v pohodě.


Je s ní čím dál větší sranda. Navíc objevila svůj hlas a občas zkouší jak velký má rozsah. To pak neslyšíme vlastního slova. :-D
Ela nám dělá každý den krásný.

Moji miláčci..


A jak probíhala druhá adventní neděle, o to se podělím zítra. :-)


Vůně cukroví..

3. prosince 2015 v 21:42 | Helena |  Návody, recepty a dobré nápady
Vánoční atmosféra je u nás už i cítit. :-) Kromě koled, které pouštíme každý den, výzdoby a hlavně vánoční nálady, nám doma začalo vonět cukroví. Včera jsem si nachystala těsta a dnes upekla perníčky, sádlové koláčky a linecké. A pro jistotu jsem ještě ukuchtila domácí Baileys. Elinka jen kulila oči, co to ta mamka blbne. :-D


Recept na perníčky najdete TADY a na sádlové koláčky TADY. Díky, Vlasti za skvělé recepty. :-)
A co vy? Už se taky chystáte? :-)